Gelatina de Mosaico Terrazzo Bir Rüya Tadı Gibi Görünüyor

tarafından
17
Gelatina de Mosaico Terrazzo Bir Rüya Tadı Gibi Görünüyor

Gelatina de Mosaico Terrazzo rüya gibi bir tada sahiptir. İlk yemek kitabım için tatlı tarifleri beyin fırtınası yapmaya başladığımda, Chicano yiyor: Meksika Amerikan Mutfağımdan Tarifler, Meksika bakkalının fırın bölümünü ve Meksika’da herhangi bir yerde bulabileceğiniz mercados ve tianguis’i canlandırdım. Orada, kek ve conchas ve churros arasında başka bir tatlı teklif kategorisi var: jelatinler. Aniden, büyüdüğümde, ne zaman bir kutlama olursa, tatlı masalarımızdaki keklerin yanında jelatinlerin nasıl olduğunu hatırladım.

gelatina-de-mosaico-terrazzo-bir-ruya-tadi-gibi-gorunuyor (1)

Ve bunun gibi, kendimi farklı kek ve jelatin tariflerinin uzun bir listesiyle buldum-ve hepsini dahil etmek için yeterli alan yok.

Onları bu kadar popüler yapan jelatinlerle ilgili nedir? Öğrenmek için en çok güvendiğim kaynağa gittim: annem. Erişilebilirliğe kadar kaynattı. Jelatin yapmak ucuzdur, genellikle muhtemelen kilerinizde zaten sahip olduğunuz bir avuç malzemeyi gerektirir: aromasız jelatin, süt, şeker veya yoğunlaştırılmış süt ve taze meyve. Büyük bir grubu beslerken iyi çalışırlar, çünkü iyi seyahat ederler ve büyük gruplar halinde yapmak ucuzdurlar. (Jelatin ekonomisi, sokak satıcıları arasında popüler bir ürün olmasının sebebidir.)

Annem ayrıca ne kadar jelatinin yaratıcılığa izin verdiğini de belirtti

Canlı renk ve lezzet katmanları yaratabilirsiniz (kitabımdaki Duvalin jöle gibi, vanilya, fındık ve çilek katmanları ile Meksika şekerlerinden esinlenerek) ve isterseniz taze meyvelerde çalışabilirsiniz. Annemin her yaz kardeşlerim ve benim için yapacağı jelatinlerden biri iki farklı katmana sahipti. İlk olarak, kremalı bir süt jöle tabakası döktü. Bunun üzerine, taze, olgun şeftali dilimleri katardı. Son olarak, şeftali aromalı bir jelatin döker, meyveyi rahatsız etmemek için dikkatli olur. Cennette yapılan bir maçtı, sulu şeftaliler süt jölesinin zenginliği ile tezat oluşturdu.

O bir tatlı. Sanat. Her ikisi de doğru. Fotoğraf Andrew Purcell, Carrie Purcell tarafından gıda Styling
Ama çocukken en çok etkilendiğim jelatina gelatina de mosaico’ydu. Pazar okulundayken, sınıftan ayrılmayı dört gözle bekliyordum çünkü kilisenin dışında sıcak tamales satan sokak satıcıları, sıcak champurrado (masa ile kalınlaştırılmış sıcak çikolata içeceği), jelatin de Rompope (Meksika’nın eggnog benzeri içeceği ile yapılan jelatin) ve küçük plastik bardaklarda jelatin de mosaico. Yüzümü sıcak tamal de pollo ile doldurmayı bitirdikten sonra, jelatina de mosaico ile dolu küçük bir bardak alırdım. Yemekten önce, çok renkli jelatin küplerinin sütlü beyaz bir tabanın içinde nasıl asılı kalabileceğini merak ettim ve hayret ettim.

gelatina-de-mosaico-terrazzo-bir-ruya-tadi-gibi-gorunuyor (1)

Çok renkli jello bloklarının fotoğrafı

Mutfağın etrafında dolaşmak için yeterince yaşlandığımda, bu lezzetli sihir numarasının ardındaki sırrı öğrendim-ve aslında oldukça basit olduğunu buldum. Gelatina de mosaico, parlak renklerini ve terrazzo görünümünü, jelatinin birkaç farklı lezzetini (ve dolayısıyla renklerini) içererek alır. Renkli jelatinlerinizi seçerek başlayın-beğendiğiniz üç lezzet/rengi seçin, her birinin ayrı partilerini yapın ve ardından küçük küpler halinde dilimleyin. Daha sonra Tarçın ile tatlandırılmış ve yoğunlaştırılmış sütle tatlandırılmış kremalı vanilyalı süt jelatini hazırlayın. Kremalı süt jelatininin tamamen soğumasını bekleyin ve sonra bir tavaya veya kalıba dökün. Renkli küpleri üstüne dağıtın-soğutulmuş vanilya tabanı, renkli küplerin askıya alınacağı kadar viskoz olmalıdır. Son tatlıyı kestiğinizde, kesitler mozaikler veya renkli vitray kırıkları gibi görünecektir.

Gelatina de Mosaico artık benim için bir gizem değil ve şimdi logomun renklerini eşleştirmek için kiraz, mavi ahududu ve limon jölesi ile yapıyorum (Sanat Okulu arka planında suçlayın). Ama bunu nasıl yapacağımı bilsem de, bazen kendimi nihai ürüne bakarak ve merakla bakarken buluyorum. Bunun üzerine, taze, olgun şeftali dilimleri katardı. Son olarak, şeftali aromalı bir jelatin döker, meyveyi rahatsız etmemek için dikkatli olur. Cennette yapılan bir maçtı, sulu şeftaliler süt jölesinin zenginliği ile tezat oluşturdu.