Gıda Güvenliği, Fırıncılık ve Malzemeler

tarafından
22
Gıda Güvenliği, Fırıncılık ve Malzemeler

Gıda Güvenliği, Fırıncılık, Malzemeler Bu yıl Veganary’de rekor sayıda kişi yer aldı ve sürdürülebilirlik ana teşviklerden biri oldu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Sanayi, sera gazı emisyonlarını azalttığını, su tüketimini azalttığını ve okyanuslarımızda ortaya çıkan atık ve yan ürün miktarını öne süren makalelerin sayısı göz önüne alındığında, bitki tabanına geçmektedir.

Et ve bitki temelli basit bir Google araması, eti kötü adam olarak tasvir eden bir anlatıyı ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, bu raporların çoğunun, bitki bazlı bileşenlerin de kendi zorluklarıyla birlikte geldiğine işaret etmediği görülmektedir.

Globaldata’daki tüketici analisti Hannah Pervez şunları söyledi

“Veganuary’nin 2014’te piyasaya sürülmesinden bu yana ve aktif kampanya yoluyla tüketiciler, bitki temelli yaşam tarzlarının daha sürdürülebilir olduğuna inanmaya yönlendirildi. Bununla birlikte, kanıtlar, bu tür ürünlere, özellikle de soya ve badem ürünlerine olan yüksek talebi kolaylaştırmak için çok miktarda toprak ve su gerektirdiğini göstermektedir.”

gida-guvenligi-firincilik-ve-malzemeler

Et için yerel olarak alışveriş yapmanın, bitki bazlı malların ihracatından/ithalatından üretilen karbon emisyonlarını dengelediğini öne süren argümanlar da vardır. Ayrıca, bitki bazlı diyetler, insanlara sağlıklı bir diyet yapmak için gereken tüm önemli besinleri sağlayıp sağlamadıkları konusunda inceleme altına alınmıştır.

Zorluklar şu anda zararsız görünebilir, ancak talep arttıkça, bu zorluklar yoğunlaşacak, belki de şu anda karşılaştığımızdan daha zor ya da daha zor hale gelecektir.

Peki cevap nedir?

Bazılarına göre, eti tamamen kesmek değil, esnek bir yaklaşım benimsemek; yani, flexitarian diyet. İklim Değişikliği Komitesi’nden bir rapor, yüksek etli bir diyetten düşük etli bir diyete geçişin bir kişinin diyet emisyonlarını yüzde 35 oranında azaltabileceğini belirtiyor.1 Bu da daha gerçekçi bir şekilde ulaşılabilir olabilir. Veri ve finans uzmanları Finder, 2019’un sonuna kadar eti tamamen kesmeyi ümit eden 5.2 milyon kişinin sadece yüzde beşinin bunu başardığını söyledi.

Geçen ay, Veganuary: Organuary ile doğrudan rekabette ön plana çıkan yeni bir girişim de vardı. Bunun arkasındaki fikir, ürettiğimiz gıda atığı miktarını azaltmak için diyetinize daha fazla organ eti dahil etmektir.

Birçok endüstri oyuncusu, kuruluş ve tüketicinin sürdürülebilir tüketimi teşvik etmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptığı açıktır. Hangi yaklaşımın takip edileceğini bilmek sadece kafa karıştırıcıdır. Şahsen, tek bir yöntem ya da kesin bir cevap olduğuna inanmıyorum – şu anda değil. Ama inanıyorum ki (dünyanın bazı bölgelerinde) çok fazla yemek yiyoruz ve boşa harcıyoruz. Yediğiniz bitki veya et olsun, belki de cevabın bir kısmı ılımlılıkta yatmaktadır.

 

Bu baskıya dahil:

GIDA GÜVENLİĞİ
Tedarik zinciri yönetimi çok zordur, bu yüzden en kötü durum senaryosu ortaya çıktığında ne olabilir?
FIRIN
Yeni gıda  güvenliği bir İngiliz fırınının böcekleri somunlarına nasıl ve neden koyduğunu duyduğunda “ekmek böcekleri” vakasını alır.
İÇİNDEKİLER
Et alternatifleri bildiğimiz gibi protein pazarını değiştirdi. Burada nedenini ve nasıl olduğunu öğreniyoruz…
SÜT
Süt ürünlerine olan talep artıyor, ancak aynı zamanda sürdürülebilir olma baskısı da yoğunlaşıyor. Süt çiftçilerinin yaratıcı olma zamanı.
KENEVİR
CBD yağlarının değerlendirilmesi, özellikle yağların ≥ 9-THC’NİN bildirilmemiş izlerini içerme potansiyeli nedeniyle karmaşıktır. Altı uzman araştırmalarını sunuyor.