Kızarmış Yiyeceklerden Kaçının ve Mide Damping Sendromunu Yenin

tarafından
8
Kızarmış Yiyeceklerden Kaçının ve Mide Damping Sendromunu Yenin

Kızarmış yiyeceklerden kaçının, uyanık olan herhangi bir kişi kızarmış yiyeceklerin sağlıklı bir gıda seçeneği olmadığını bilir. Yüksek yağlı bir diyetin diyabet, kalp hastalığı, aşırı kilo ve obezitenin katkıda bulunan bir nedeni olduğu düşünülmektedir. Ancak Amerikalılar yemeklerini kızarmış yiyeceklerle doldurmaya devam ediyorlar çünkü onlar için bir tat geliştirdik ve gıda üreticileri tadı iyi ve uygun fiyatlı ürünler üretiyorlar.

Kilo kontrolü için

Kilo kontrolü için kilo kaybı cerrahi geçirmiş kilolu insanlar protein, yağ ve düşük karbonhidrat açısından zengin bir diyet uyulmalıdır. Bunun, kilo vermek ve uzun süre kilo kontrol etmek için kilo verme ameliyatı ile etkili bir şekilde çalıştığı gösterilmiştir. Yüksek yağlı yiyeceklerin mevcut olduğu bir dünyada yaşamak, genellikle az miktarda kızarmış yiyeceklerin diyetlerini veya sağlığını olumsuz yönde etkilemeyeceğine inanarak, kızarmış yiyeceklerden kaçının çünkü onları şımartmak için hasta kilo verme ameliyatına eğilimlidir. Bununla birlikte, küçük miktarlarda bile kızarmış yiyecekler yemek, mide ameliyatı hastaları için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Genel olarak, kızarmış yiyecekler sadece besin bileşiminin doğası nedeniyle bizim için zararlıdır. Şunu düşünün: 6 adet kızarmış tavuk bonfile porsiyonu 401 kalori içerir; 16 gram Protein, 8 gram yağ, 57 gram karbonhidrat. ABD Gıda ve İlaç İdaresi bunu 3 1/2 porsiyon nişasta / ekmek ve 1 porsiyon yağsız et olarak hesaplar.birçok çocuğun şişeden doğrudan fast food kızarmış tavuk parçalarına ayrıldığını düşündüğünüzde “şişman bir ulus” haline geldiğimizi görmek kolaydır.

kizarmis-yiyeceklerden-kacinin-ve-mide-damping-sendromunu-onleyin

Bu beslenme verileri, kızarmış tavuğun yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olduğunu göstermektedir

Bu beslenme verileri, kızarmış tavuğun yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olduğunu göstermektedir. Gastrik bypass gibi malabsorpsiyon için gastrik bypass ameliyatı geçiren bir kişi yüksek yağlı karbonhidratlar yediğinde, damping sendromu geliştirme riski altındadır. Mide damping sendromu veya hızlı mide boşalması, yutulan gıdaların mideyi çok hızlı bir şekilde atladığı ve büyük ölçüde sindirilmemiş olan ince bağırsağa girdiği bir durumdur. Genellikle malabsorpsiyon doz sendromu, özellikle gastrik bypass cerrahisi ile ilişkilidir. Damping sendromu belirtileri yemekten hemen sonra veya yemekten sonraki üç saat içinde ortaya çıkabilir. Semptomlar mide bulantısı, kusma, şişkinlik, kramp, ishal, baş dönmesi ve yorgunluğu içerebilir. İnsülin seviyeleri normale döndükçe semptomlar azalır. Dampingli birçok hasta, yatarken, oda sıcaklığında servis edilen güçlendirici suyu veya enerji içeceklerini yudumlarken rahatlık bulur.

Damping sendromu sadece fiziksel olarak can sıkıcı değil, öngörülemeyen ve utanç verici olabilir.

Birçok hasta, bu durumdan habersiz olanlar için garip ve açıklanması zor olabilecek terlemeyi bol miktarda tüketir. Diğer zamanlarda, hasta, damping sendromunun belirti ve semptomlarına aşina olmayan biri için diyabet ile zehirlenme veya sıkıntı gibi görünebilecek kafa karışıklığı ve kafa karışıklığı yaşayabilir.

kizarmis-yiyeceklerden-kacinin-ve-mide-damping-sendromunu-onleyin-

Bu nedenle, mide kilo kaybı ameliyatından sonra kızarmış yiyecek yemenin sonuçları iki yönlüdür: damping sendromunun doğrudan riski ve uzun süreli kilo alımı ve yüksek yağlı bir diyetle ilişkili hastalıklar riski.

Mide cerrahisi hastaları, özellikle gastrik bypass hastaları, taze, düşük glisemik meyve ve sebzelerle birlikte özenle seçilmiş yağsız proteinlerden oluşan bir diyet yiyerek damping sendromundan kaçınmayı başarabilirler. Hastalara basit şekerlerden, basit karbonhidratlardan, yüksek yağlı karbonhidratlardan kaçınmaları ve yemek sırasında sıvı içmekten kaçınmaları önerilir. Kilo verme ameliyatının başlangıcında, hastalardan ameliyattan sonra protein açısından zengin bir diyet izlemeleri istenir.